+90 532 559 23 89

TARIM SEKTÖRÜNDE KULLANIMI

Açık alanlarda, seralarda ve topraksız tarım alanlarında, solarizasyon döneminden hasat sonuna kadar bütün dönemlerde, tüm patojenlerin kontrolünde, nematosit, algisit, fungisit, bakterisit ve virusit olarak kökten veya üstten uygulama ile tarımsal üretimde ve hasat sonrası depolamada bitki hastalıkları önemli miktarda ürün kaybına neden olmakta veya ürün kalitesini olumsuz etkilemektedir. Tarımsal üretimde kalite ve verimliliğin artırılmasında, hasat öncesi ve sonrası kayıpların önlenmesinde, hastalıklarla mücadelede kullanılır.

 

Klordioksitin oksitleyici gücü, genellikle yüksek konsantrasyonlardaki biyofilm tabakasının uzaklaştırılmasında şok tedavilerde, diğer kimyasallara alternatif olarak sera alanlarında hastalığa duyarlı alanlarda tedaviye düşük konsantrasyonlarda devam edilir. Şok tedavisi yılda iki kez önerilir, genellikle 12 saat boyunca 20-50 ppm klordioksit, uygulaması önerilir. Daha sonra yüksek konsantrasyonun fitotoksik etki riskinden dolayı sulama sistemi sulama tekrar başlamadan önce iyice durulanmalıdır. Şok muameleden sonra, 0.25 ppm – 3.3 pmm klordioksitle sürekli tedavi genellikle biyofilm büyümesini önlemeye yeterlidir.

 

 • Damlama sistemlerinde yosunlara karşı,
 • Sulama ve soğutma suyu iyileştirmesinde,
 • Kullanılan kap ve konteynerlerin dezenfeksiyonunda,
 • Ekipmanların, sera örtülerinin, taşıma kasalarının dezenfeksiyonunda,
 • Su sisteminde biyofilm temizliğinde,
 • Depoların yer, yüzey ve duvarlarının dezenfeksiyonunda,
 • Toprakta oluşan yosun, bakteri, mantar ve alglerle birlikte toprak dezenfeksiyonunda,
 • Mantar hastalıkların oluşumunda etkili olan mantar sporlarını toprakta yok ederek bitkiye geçmesini önlemede,
 • Fungal patojenler ve nematoda karşı toprağı temizlemede,
 • Fungal patojenlere karşı yaprakta,
 • Hidroponik Besin Çözeltileri, püskürtme suyu / soğutma suyu, ortam hava dezenfeksiyonu, ekipmanlar, makineler, aletler, taşıyıcı kemerler, nakil araçları dezenfeksiyonunda kullanılır.

 

Topraktaki zararlıları yok etmek amacıyla kullanılan kimyasallar, toprağın ve bitkilerin biyolojik yapısını bozarak, bitkilerin zararlılarla ve hastalıklarla mücadele gücünü düşürmektedir. Zararlılarla kimyasal mücadele gün geçtikçe büyüyen bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Nedeni ise, özellikle nematod gibi toprak zararlılarının, kimyasallara karşı belli bir süre sonra bağışıklık kazanmasıdır. Bazı kimyasallarla yapılan fümigasyon sonrası toprakta kalan kalıntılar, bitkiler vasıtasıyla canlılara geçmekte ve canlı dokusunda kalıntılarının birikmesi nedeniyle; bu kimyasalların kullanımı yasaklanmıştır. Günümüzde tarım sektöründe, klordioksit toprak dezenfeksiyonunda tercih edilmesinin nedeni, hem toprağın kimyasal ve biyolojik dengesini hem de bitkilerin biyolojik dengesinin korumasıdır. Ayrıca klordioksit, oksidasyon gücünün çok yüksek olması ve bilinen en kuvvetli dezenfektan olması sebebiyle, mevcut kimyasallara oranla çok daha etkilidir ve arkasında kalıntı bırakmaz. Waterox iki farklı kompenanttan üretildiği için zararlı kimyasallar gibi taşıma ve depolama sorunu yoktur.

 

Meyve ve sebzelerin dezenfeksiyon için 50 – 200 mg / lt. klordioksit 1 – 2 dakikalık temas süresi ile kullanılır.

 

Seralarda sorunlara neden olan Pseudomonas Corrgata, Fusaryum, Verdicilium gibi mikro organizmaların yok edilmesini sağlar.

Bakteri, virüs, yosun, sporlar ve mantarlara karşı etkili bir dezenfektandır

Etki alanı geniştir. 48 saat kalıcı etkilidir.

Çevreye zararı yoktur. Doğada % 99,9 oranında ayrışabilir.

Dezenfeksiyon sonrasında klor ve oksijen açığa çıkar. Bu sebeple kalıntı bırakmaz

Sert sularda bile yüksek etki gösterir. 0 ve 95 Cº aralığında güvenle uygulanabilir.

Sarımsı yeşilimsi renkte ve sert kokuludur. Solunum yollarında tahriş ve irrite edici özelliği vardır.

Minimum İşlenmiş Meyve ve Sebzeler

Taze, yıkanmış ve ağzı sıkıca kapalı uygun polimerik bir ambalaj içindeki gıdalardır. Minimum işlenmiş meyve ve sebzeler Türkçe’de “hazır meyve sebze” veya “tüketime hazır meyve sebze” olarak adlandırılmaktadır. Minimum işlenmiş meyve ve sebzelerin kalitesi tazeleri ile aynı olmak zorundadır. Bir çok durumda minimum işlenmiş meyve ve sebze dokuları canlılığını korumaktadır.

 

Suyun mikrobiyal yükünü azaltmak ve ürünün depolamada enzim aktivitesini indirgemek için yıkama suyuna bazı koruyucu maddeler ilave edilebilir. Bu amaçla kabuk soymadan önce veya sonra yapılacak yıkama için 100-200 mg/l klordioksit ilave edilmesi ürünün raf ömrünü uzatır.

 

Klordioksit (ClO2 ) de son zamanlarda gıda endüstrisinde sanitasyon amacıyla kullanılmaktadır. ClO2 mikroorganizmaların hücre duvarlarında besin alımını etkileyerek onların ölümüne neden olur. ClO2 gıda endüstrisinde sıvı veya gaz formunda kullanılmaktadır. Sıvı form sert yüzeylerin dekontaminasyonunda kullanılır. FDA, ClO2’nin sanitasyon ekipmanlarında min:100-max:200 ppm düzeyinde kullanılmasına izin vermektedir. Tüm haldeki meyve sebzelerin yıkanmasında ise maksimum 3-5 ppm konsantrasyonda kullanılmalıdır.

14-18 ppm’ lik ürün Elma ve Armutlar üzerine püskürtme şeklinde kullanılır

 

 

HAKKIMIZDA

ASH Makina İthalat İhracat 2009 yılında kurulmuş genç bir firmadır. ASH Makina İthalat İhracat Türkiye'de ihtiyaç duyulabilecek çeşitli İlaçlama Makinaları, Sera ilaçlama Makinaları, Mantarhane Nemlendirme Makinaları, Çevre Sağlığı İlaçları ve Malzeme satışı konularında hizmet vermektedir. .....Devam için Tıklayınız.

ADRES

ASH Makina İthalat İhracat

Turgut Özal Mahallesi 1949 Cadde 1/2

Yenimahalle / Ankara

Telefon

 

Mobil

:

 

:

+90 312 256 14 99

 

+90 532 559 23 89

e - satış için tıklayınız

© Copyright 2017 Firma Adı Tüm hakları saklıdır.