+90 532 559 23 89

SUYUN KLORDİOKSİT İLE DEZENFEKTE EDİLMESİ

İçme ve sanayi suyunun dezenfeksiyonunda klordioksit kullanılması uzun yıllardan bu yana önem kazanmaktadır.Çünkü içma suyunun hazırlanmasında kullanılan alışıla gelmiş dezenfeksiyon maddeleri yan reaksiyonlarından dolayı kullanıcılar tarafından giderek ve artarak red edilmektedir.

 

Klasik dezenfeksiyon işleminde özellikle klor kullanılmaktadır.Klor su içerisinde çok fazla bulunan organik maddelerle (fenoller,karbon zincirleri) klora fenoller ve klora karbonları oluşturur. Bu tür bileşikler ise KANSEROJEN olarak bilinmektedir.

 

Suyun dezenfeksiyonunda kanserojen riskini kaldırmanın en etkili yolu : tamamen bambaşka bir reaksiyon mekanizmasıyla dezenfeksiyon işlemi yapan KLORDİOKSİT(CLO2) yönteminin kullanılmasıdır. Sudaki organik maddelerle klordioksitin reaksiyon ürünleri nitelik, duyumsal ve toksikolojik açıdan hiç bir sorun yaratmadığı için suyun içerisinde çok az oranda stabilitesizliğe neden olur.

 

Yüzey suyundan veya himik asidi içeren organik yüklü yer altı suyundan içme suyunun hazırlanması için en ideal dezenfeksiyon yöntemi klordioksit sitemidir.

 

Uygulamada klordioksit, herhangi bir katkı sağlayan veya yer değiştiren klor bileşiği oluşturmaz.Klasik dezenfeksiyon işleminde dezenfektan malzeme ,klor bileşiklerinin oluşmasında da sarf edildiği için gereksiz yere malzeme tüketilmiş olur.İçme suyunun kusursuz olarak dezenfekte edilmesi için çoğu durumda kullanılan klordioksit konsantrasyonu yaklaşık 0,1 mg/lt. sudur. Klordioksit asit/ sodyum klorid yöntemine göre üretilir.Bu yöntem artık ürün olarak klor oluşturmaz.Böylece gıda maddeleri ve içerik endüstrisinde sakınılamayan temaslar yüzünden imal edilen ürün, artık konsantrasyondan dolayı hiç bir zararla karşılaşmaz.

 

Yüksek pH- değerli yumuşak suyun dezenfeksiyonunda dezenfekte başarısı klorunkinin hayli üzerinde bulunan klordioksitin kullanılması daha uygundur. Klor ise bu yüksek pH değerlerde geniş ölçüde çok az etkili hipokloritan (OCI-) şekilde bulunur.

 

Klor içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda ve oksidasyonununda 50 yılı aşkın bir zamandır bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu kullanım ve yaygınlığı hala günümüzde de devam etmektedir. Klor bir çok kullanım alanında hijyenik temizliği sağlamaktadır ve bunun yanı sıra fiyatıda oldukça ucuzdur. Buna karşılık bir çok sakıncaları ve dezavantajları vardır.Özellikle su içinde organik maddelerle klorun yan etkileri pahalı arştırmalar ve analizler sonucunda saptanmıştır.

 

Sonuç itibariyle suyun klorlanmasında ortaya çıkan belli başlı problemler kimyasal reaksiyon mekanizmalarıyla ve grafiklerle açıklanabilmektedir. KLorun istenmeyen yan reaksiyonların kaldırılmasında ki en sağlıklı yol klordioksit yönteminin kullanılmasıdır.Klordioksidin sudaki organik maddelerle değişik bir reaksiyon mekanizması vardır ki buda kesinlikle sakıncalı reaksiyonlar değildir.

 

Yanlızca bilim dünyasında değil, içme suyu kullanılan ve üretilen her yerde insan sağlığının klorlamayla büyük tehlikelere maruz kaldığı bilinci geliştikçe klorun yerini Klordioksit alacağı kaçınılmaz olacaktır.

HAKKIMIZDA

ASH Makina İthalat İhracat 2009 yılında kurulmuş genç bir firmadır. ASH Makina İthalat İhracat Türkiye'de ihtiyaç duyulabilecek çeşitli İlaçlama Makinaları, Sera ilaçlama Makinaları, Mantarhane Nemlendirme Makinaları, Çevre Sağlığı İlaçları ve Malzeme satışı konularında hizmet vermektedir. .....Devam için Tıklayınız.

ADRES

ASH Makina İthalat İhracat

Turgut Özal Mahallesi 1949 Cadde 1/2

Yenimahalle / Ankara

Telefon

 

Mobil

:

 

:

+90 312 256 14 99

 

+90 532 559 23 89

e - satış için tıklayınız

© Copyright 2017 Firma Adı Tüm hakları saklıdır.