+90 532 559 23 89

Mantarhanelerde Nemlendirme  Makinası

TEKNİK ÖZELLİKLER

Giriş Gücü

Motor Başlığı

İlk çıkış mesafesi

Şase

Filtre

Tank kapasitesi

Tank yapısı

Ayarlanabilir  Akış hızı

Partikül Boyutu

: 220 VOLTS 1200 Watt 50/60 Hz

: Copolimer plastik korozyona dayanıklı

: 8 - 10 metre

: Paslanmaz çelik

: 3 adet filtre düzeği

: 4 Lt Şamandıra düzenekli

: Copolimer plastik koku ve küfe dayanıklı

: 0 - 167 ml/min

: 0 - 49 micron (Ayarlanabilir)

Mantar odası nemlendirme

Mantar yetiştiriciliğinde mantarlar yaklaşık % 80 ila %90 civarında neme ihtiyaç duyar. Mantarların gelişebilmesi için çok miktarda su kaybı oluşmaktadır. Bu kaybedilen su sayesinde kurumaması için ULV  sistem devreye girerek hassas şekilde yapılabilen micron ayarı sayesinde  istenilen mikron ile  nemlendirme, mantarların kurumasına engel olunabilmektedir.

Mantar üretiminde başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biride NEMLENDİRMEDİR.

 

Nemlendirmede kaliteli, bu işe uygun doğru cihaz gereklidir . Mantarlar gelişimleri esnasında yoğun su kaybederler bu kayıpları bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Gelişimin doğru olabilmesi için NEM ŞARTTIR.

 

Mantar üretiminde ESAS OLAN ORTAMIN NEM ORANININ ARTIRILMASIDIR. Çok yoğun verilen sisin (istirtye için) mantar üzerinde mukoza tabakası oluşturacağını göz ardı etmememiz gerekmektedir. kullandığınız cihazın  ayarlanabilir özellikte olması faydalı olacaktır.

 

Mantarhanenin içerisinde suyun havada homojen bir şekilde dağılarak kalabilmesi gerekmektedir buda kullanacağınız cihazın yaklaşık 0-49 micron aralığında ayarlanabilme özelliğine bağlıdır. 20-22 micron un altındaki partiküller çıplak göz ile görülemez ve de bu ayar çok küçük olduğunda dağılımda sıkıntılar meydana gelir. Bizim önerimiz 26-28 micron dur. İçeride yoğun bir şekilde sis bulutu olmamasına rağmen cihazlarınız istemiş olduğunuz nemin oluştuğunu tespit edecektir. (Unutmayalım ki 1 mm 1000 microndur).

 

UNUTMAYALIM ......

 

CİHAZI KULLANDIĞINIZ ORTAM SPOR VE NEM İLE OLUŞMUŞ BİR ORTAMDIR.

 

CİHAZINIZI SEÇERKEN BUNLARI UNUTMAYALIM.

BAZI YENİLEBİLİR MANTAR ÇEŞİTLERİ

İmparator Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney Avrupa'da en çok sevilen mantarlardan bir tanesi olan ve hatta bilimsel adını (amanita caesarea) Sezar'dan alan gelincik mantarı, turuncu şapkalı ve beyaz sporludur. Türkiye'de Göksü Vadisi, Şile ve Kandıra dolaylarında bulunur. Tadı keskindir ancak oldukça lezzetlidir. Gelincik mantarı ailesinde zararlı yani zehirli mantarlar da yer aldığı için toplarken dikkat edilmesi ve toplandıktan sonra bir uzmana danışılarak tüketilmesi gerekir.

 

Kuzu Göbeği Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in kıyı bölgelerinde yetişen kuzu göbeği mantarı, halk arasında höbelen ya da döbelen olarak da bilinir. Şifalı mantar olarak da bilinen kuzu göbeği, yenilebilir mantarlar arasında yer almasına rağmen pişirilmeden yenmemesi gerekir. Ekonomik değeri yüksektir ve Fransız mutfağının da en sevilen mantarlarından bir tanesidir.

 

Pestik Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Çörek mantarı da denilen ve ak, katı ve yumuşak olmak üzere üçe ayrılan pestik mantarı aslında ormanlarımızda gezen en güzel mantarlardan bir tanesidir. Hatta marketlerde satın almak isteseniz yüksek fiyatlarla karşılaşır, bu mantarın İtalyanlara ait olduğunu düşünürsünüz. Çünkü pestik mantarı herkesin havalı ismiyle bildiği porcini mantarıdır. Batı Karadeniz bölgesinde bulunur ve orada ayı mantarı adını da alır.

 

Tirmit Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Gençken sarı olan olgunlaştıkça ise kırmızı renge dönen tirmit mantarı halk arasında geyik mantarı olarak da bilinir. Karadeniz bölgesinde yoğunluklu olarak görülür. Pişirilmesi kolay ve lezzetli bir mantardır. Tuzlu ve baharatlı olarak pişirildiğinde yemeklerin yanına servis edebileceğiniz iyi bir ara sıcak olacaktır.

 

Çam Kabara Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İsminden de anlaşılacağı gibi çam ormanlarında çam ağaçlarına tutunarak büyüyen bir mantardır. Diğer mantarlara göre çam kabara mantarı yenirken mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Çünkü alerjik konular söz konusu olabilir. Bazı bölgelerde kendisine tirmit mantarı da denir ancak renk olarak birbirinden farklılık gösterir. Boyabat yöresinde sıkça görülür.

 

İstiridye Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayın, kavak, istiridye ya da yaprak... Bu isimlerle bilinen istiridye mantarı, yumuşak yüzeylere tutunmayı sever. Nadir ve lezzetli bir mantar olması nedeniyle istiridye mantarı yetiştiriciliği ülkemizde oldukça yaygın bir meslek haline gelmiştir.

 

Borazan Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer mantarlardan koyu rengiyle ayrılan ve korku yaratabilecek olan borazan ya da bilinen adıyla trompet mantarı, hem lezzetli hem de pahalı bir mantardır. Kendi ailesinde zehirli mantarlar olduğu için hangi mantarı topladığınızı ve yediğinizi kontrol etmeniz gerekir. Sebzeli sotelerde kullanılabilir. Türkiye'de Ege bölgesinde rastlanılır.

 

Kıvırcık Mantar

 

 

 

 

 

 

 

 

Saçaklı mantar, çam mantarı ve kedi tırnağı olmak üzere üç farklı türü olan kıvırcık mantar diğer mantar türlerine göre gözle görülür bir şekilde farklıdır. Genellik Akdeniz bölgesinde görülür. Yapısı nedeniyle içinde fazla oranda toz ve toprak biriktirmeye hazırdır bu nedenle yemeklerde kullanmadan önce iyice yıkanması gerekir.

 

Bal Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üzerindeki sarı renk nedeniyle bal mantarı olarak adlandırılan mantar, hızlıca yetişebilen ve çoğalabilen bir türdür. İstanbul'da Belgrad Ormanı'nda görmek mümkündür. Şekil olarak yediğimiz kültür mantarlarına en çok benzeyen türdür. Ancak yüksek oranda tüketimi tavsiye edilmez.

 

Sığır Dili Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çiğ haliyle yenilebilecek şekilde olmayan ancak pişirildikten sonra lezzet bombası haline gelen sığır dili mantarı, kayın, meşe, palamut, köknar ağaçlarına tutunurlar. Turuncu sığır olarak da bilinen kardeş türü mevcuttur. Yoğunlukla Karadeniz bölgesinde görülür.

 

Şitake Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzak Doğu ülkelerinin en bilinen ve sevilen mantarı olan şitake mantarı aslında Türkiye'de de rastlayabileceğimiz bir mantar türü. Türkiye'de kara orman mantarı olarak da bilinir. Dünyanın en pahalı mantarlarından bir tanesidir. Trüf mantarları gibi yüksek fiyatlarla satılır. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir.

 

Biftek Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Renk olarak çiğ ete benzeyen ve kesildiğinde gerçekten kırmızı bir renkte sıvı akıtan biftek mantarı yenilebilen en lezzetli mantarlardan bir tanesidir. Çınar ve kestane ağaçlarına tutunan biftek mantarı, Mersin ve çevresinde yetişir. Tadı ekşimtraktır ancak yemeklere lezzet verir.

 

Kükürt Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Rengi nedeniyle zehirli mantarlarla karıştırılma riski olan kükürt mantarı aslında lezzetli ve özel bir tada sahiptir. Tavuğa benzeyen tadıyla yemekleri lezzetlendiren kükürt mantarı, karaağaç ve ceviz ağacında sıklıkla görülür. Türkiye'nin sahil kesimlerinde görülür.

 

Cincile Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Bolu ve Karaman yörelerinde kendisini görmeniz mümkün olan cincile mantarı, köknar ve iğne yapraklı ormanlarda yer alır. Özel ve aromatik bir tadı vardır. Oldukça etli bir bir mantar olan cincile mantarının sotesi tercih nedenidir.

HAKKIMIZDA

ASH Makina İthalat İhracat 2009 yılında kurulmuş genç bir firmadır. ASH Makina İthalat İhracat Türkiye'de ihtiyaç duyulabilecek çeşitli İlaçlama Makinaları, Sera ilaçlama Makinaları, Mantarhane Nemlendirme Makinaları, Çevre Sağlığı İlaçları ve Malzeme satışı konularında hizmet vermektedir. .....Devam için Tıklayınız.

HIZLI MENÜ

ULV Seralar İçin

Klordioksit Nedir

ULV Mistblower

Tarımda Klordioksit

Thermal Fog 10 Litrelik

Suyun Klordioksirle Dezenfektanı

Thermal Fog 70 Litrelik

Kanatlılarda Klordioksit

Tavuk Kümesleri

Mantar Üretiminde Klordioksit

Klordioksitin Avantajları

Video

ADRES

ASH Makina İthalat İhracat

Turgut Özal Mahallesi 1949 Cadde 1/2

Yenimahalle / Ankara

Telefon

 

Mobil

:

 

:

+90 312 256 14 99

 

+90 532 559 23 89

e - satış için tıklayınız

© Copyright 2017 Firma Adı Tüm hakları saklıdır.